ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8056055
nr 805 6055
Rokoko, höjd: 65
Kondition: mindre skador, omförgylld
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.800 kr
måndag 28 januari 2013
kl 18:16:17
3.200 kr
3.600 kr
- Klassiska
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.